Enteresan Haber

Asil Nadir’in suçu neydi ?

Kıbrıslı ünlü Türk iş adamı Asil Nadir’i tanımayan yoktur. KIBRIS’ta geçen çocukluğu sırasında gazete satan Asil Nadir ailesiyle birlikte 1963 yılında İngiltere’ye göç etmesiyle başlayan iş yaşamında kısa sürede büyüyen ve 1970’lerin başında 1 milyon sterlin gelir elde ederken 1980’lerde 500 milyon sterlinlik kişisel servete ulaştı.

HABER » Genel » Asil Nadir’in suçu neydi ? » Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2020 16:47
Asil Nadir’in suçu neydi ?

1985’te dünyanın 11. zenginiydi. Nadir, dönemin Başbakanı Turgut Özal’ın davetiyle Türkiye’de 1984 yılında yatırımlarına başladı. Manisa OSB’de kurduğu Vestel beyaz eşya tesisleri döneminin en büyük yatırımları arasında sayılıyordu.

Yine Özal’ın teşviki ile medyada yatırım yapan Nadir, Günaydın ve Güneş gazetelerinin yanı sıra Nokta dergisinin de içinde bulunduğu Gelişim Dergi grubunu almıştı. Türkiye’de iddialı bir şekilde ortalıkta dolaşması bizim sermaye çevrelerini ve rakiplerini korkuttu.

Dolayısıyla rakiplerinin kuyusunu kazmaları ve piyasadan çekilmesini sağlamak için ellerinden geleni yapmalarına yol açan yatırımları ( özellikle TÜRKİYE / KIBRIS ve dünyasına yaptığı ) öte yanda İngilizlerin hoşuna gitmemesi, Nadir’in ipini çekti.

Yedisi erkek, üçü kadından oluşan 10 kişilik İngiliz jüri Londra Ağır Ceza Mahkemesi Old Bailey’de İngiltere’nin en büyük ve en uzun süren yolsuzluk davalarından birinin kahramanı olarak Asil Nadir’i suçlu buldu. Oysa mahkemede Nadir’e hem övgü yağdırılmış hem de eleştirilmişti.

Hakim, Polly Peck’in Nadir’in üstün ticari zekası sayesinde büyüdüğünü, binlerce kişiye istihdam sağladığını söylemişti. Ancak hakime göre, Nadir açgözlülüğünün kurbanı oldu ve 29 milyon sterlini zimmetine geçirdi. Ve ünlü işadamına 10 yıl hapis cezası verildi.

Aslında ASİL NADİR’in şahsında TÜRKİYE ve dünyası cezalandırılmış önü kesilmiş oluyordu. Olayın aslı tamamen buydu. Çünkü Asil Nadir o dönemde Çin’den 8 milyon adet bilgisayar siparişi almıştı. Dünyanın çeşitli ülkelerinde merkezleri kurmuş, gelişmiş ülkelerin gözde markalarını satın alarak onların piyasalarına girmiş, ürettiği ürünlerin %90 ını ihracat olarak tüm dünyaya satmıştır.

Giderek tarım, turizm, hava ulaşım, hizmet sektörü, medya, finansal, teknolojik alanda çığ gibi büyümüş ve bu durum gelişmiş ülkelerin dikkatinden kaçmamış türlü entrika, hile ve tuzaklarla önü kesilerek piyasadan kaldırılıp yok edilmiş tarihin tozlu raflarına kaldırılmıştır. Eğer Türkiye’ye gelip bu yatırımları yapmasaydı batar, silinir miydi piyasadan, dünyadan? Yine sahip çıkamadığımız, çıkmadığımız bir değeri kaybetmenin ayıbı bize yeterde artar bile…

Saygılarımla…
İBRAHİM TORUN

Etiketler: , , , , , ,