Enteresan Haber

Anadolu lisesi kontenjanları için son dakika açıklaması!

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Hiçbir öğrencimizi üzmeyeceğiz. Anadolu lisesi isteyen öğrenci, mutlaka Anadolu lisesine yerleşecek. Kontenjanlar artırılacak. Gerekirse ikili eğitime geçilecek” denildi.

HABER » Genel » Anadolu lisesi kontenjanları için son dakika açıklaması! » Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2018 12:37
Anadolu lisesi kontenjanları için son dakika açıklaması!

Liselere geçiş sisteminde binlerce öğrencinin hiçbir yere yerleşmemesi tepkilere neden olurken, Milli Eğitim Bakanlığı’dan beklenen geldi.
Sözcü’nün haberine göre Bakanlık açıklamasında, “Hiçbir öğrencimizi üzmeyeceğiz. lisesine gitmek isteyen gidecek, kontenjanlar artırılacak” dedi.
Bakanlık yetkilisi, önümüzdeki dönemde öğrencilerin dört tercih daha olduğuna işaret ederek, “Bu tercihler çok dikkatli ve doğru yapılmalı. Özellikle rehberlik öğretmenlerinden alınması gerekiyor. Bu dört tercih döneminde de istediği bir lise türüne yerleşemezse, lisesini isteyen öğrenci yerleşemezse, Anadolu lisesi kontenjanları artırılacak. Gerekirse ikili eğitim yapılacak. Mutlaka istediği okula öğrencilerimizi yerleştireceğiz. Hiçbir öğrencimizi üzmeyeceğiz” dedi.
MESLEK VE İMAM HATİPLER BOŞ
Diğer yandan, bu yıl değiştirilen liselere geçiş sisteminde öğrencilere aynı okul türünden üç tane olmak üzere beş tercih verilmiş, bununla birlikte açıkta kalmıştı. Önceki açıklanan yerleştirme sonuçlarına göre, öğrencilerin lisesi istediği ortaya bir kez daha çıkmıştı. Yerleştirme sonuçlarına göre, Anadolu lisesi doluluk oranı yüzde 95.1 olurken, bu oran meslek lisesinde yüzde 55.5, imam hatiplerde ise yüzde 52.3 olmuştu.