Enteresan Haber

Amon-Ra’nın Laneti
HABER » Biliyonmu » Amon-Ra’nın Laneti » Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2022 6:21

Amon-Ra’nın Laneti

Milattan 1500 yıl önce yaşayan Mısır Prensesi Amon-Ra öldükten sonra dönemin geleneklerine uygun olarak mumyalanır, tahta bir tabuta konur, Nil Nehri’nin kıyılarındaki El Uksur (Luksor) bölgesinin Krallar Vadisi ndeki bir mahzene gömülür.

1880’li yılların sonlarına doğru Güney Mısır’da Amon-Ra’nın mumyasını satın alan zengin 4 İngiliz genci yüzünden başlar felaketler zinciri. Önce gençlerden biri biçimde ortadan kaybolur. Diğeri, hizmetkarı tarafından vurularak öldürülür. Cinayetin ardından hizmetkar bunu neden yaptığını bilmediğini söyler.

Geriye kalan 2 İngiliz genç, mumyayı alıp İngiltere’ye dönerler. Birisi parasını yatırdığı bankanın battığını öğrenir ve beş parasız kalır. Diğeri de ölümcül bir hastalığa yakalanarak önce işini kaybeder, sonra evi dahil bütün servetini harcar ve sokaklarda yatıp kalkacak denli perişan olur.

Tabutu, yaşanan tüm bu talihsizliklere rağmen Londralı bir iş adamı satın alır. Kısa bir süre sonra adam ailesiyle birlikte bir trafik kazası geçirir ve birkaç sonra da evinde yangın çıkar. İş adamı, tabutu British Museum’a bağışlar.

Tabut, bir kamyonetle müzeye götürülür, indirilmeye çalışılırken araç devrilir. Sonrasında iki işçi, tabutu müzenin içinde koyulacağı yere taşırken biri yere düşer ve bacağı kırılır. Diğer işçi ise hiçbir sağlık problemi olmamasına rağmen 2 sonra aniden ölür.

Amon-Ra’nın tabutu müze içine yerleştirildikten sonra da talihsizliklerin önü kesilmez. Müzede çalışan gece bekçileri, tabutun içinden çekiç darbeleri ve hıçkırma-ağlama sesleri duyduklarını söyleyerek ona yaklaşmaktan korkarlar. Bir gece Amon-Ra’nın tabutunun bulunduğu odadaki diğer eserler etrafa savrulur. Oda savaş alanına döner ve aradan çok fazla zaman geçmeden bekçilerden biri müzede ölü bulunur. Artık bekçiler ve hatta temizlikçiler bile o odaya girmek istemezler.

Bu olaylar sonucunda müze yetkilileri tabutun artık sergilenmemesi gerektiğini düşünürler ve saklamak için bodrum katına indirirler. Bodruma indiren işçilerden biri aynı çok ciddi bir hastalığa yakalanır. Ertesi sabah da müze müdürü masasında ölü bulunur.
blank

Olaylar, olanlar artık gazetelerin manşetlerine taşınır. Bir foto muhabiri, haberinde kullanmak üzere müzeye gidip tabutun fotoğrafını çeker. Çektiği fotoğrafları tab ettirmek için evine gider ve aynı günün akşamında evinde ölü olarak bulunur. Ölüm nedeni intihardır. Fotoğrafları sonradan görenler, tabutun yanında ağlamakta olan korkunç bir insan yüzü figürü bulunduğunu söyler.

British Museum temizliğini bile yaptıramadığı mumyayı açık arttırmada bir koleksiyoncuya satar. Koleksiyoncu, ünlü medyum Madam Helena Blavatsky’yi mumyayı görmesi için davet eder. Medyum, mumyada çok güçlü kötü frekanslar olduğunu, bu şeytani güçleri uzaklaştırmasının mümkün olmadığını, bu mumyadan derhal kurtulmasını tavsiye eder.
Bunun üzerine koleksiyoncu tabutu müzeye iade etmek ister ancak müze geri almaz.

Sonunda, Amerikalı bir ve satranç ustası olan William T. Stead, yüklü miktarda para verip mumyayı daha detaylı inceleyip araştırmak için satın alır ve gemiyle İngiltere’den, New York’a götürmek ister. Fakat, kötü şöhreti yüzünden mumyayı hiçbir gemi kabul etmez.
blank

Ünlü bunun üzerine bir otomobil içine gizlediği mumyayı Amerika’ya götürmek için ilk New York seferine hazırlanan büyük transatlantik Titanic’e yükler.

İngiltere’den New York’a doğru yola çıkan, kargo bölümünde Amon-Ra’nın tabutu da bulunan Titanic, hepinizin bildiği üzere, 14 Nisan 1912’de bir buz dağına çarparak 1500’ü aşkın yolcusuyla birlikte sulara gömülür.

Bizi TWİTTER‘da takip etmek için tıklayın:@HaberEnteresan
Bizi FACEBOOK‘ta takip etmek için tıklayın:Enteresan Haber
Bizi İNSTAGRAM‘da takip etmek için tıklayın:enteresanhaberci

Etiketler: , , , , , , , , ,

EN ÇOK OKUNAN İLGİNÇ BİLGİLER