Enteresan Haber

EN ÇOK OKUNAN TARİH YAZILARI
İÇİMİZDEKİ VATAN HAİNLERİ
Amerika kıtası Kolomb’un keşfinden 150 yıl önce biliniyormuş
HABER » Tarih » Amerika kıtası Kolomb’un keşfinden 150 yıl önce biliniyormuş » Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2021 21:09

Amerika kıtası Kolomb’un keşfinden 150 yıl önce biliniyormuş

14. yüzyıldan kalan bir eseri yeniden analiz eden araştırmacılar, İtalyan denizciler in Amerika kıtasını Kristof Kolomb’un keşfinden 150 yıl önce de bildiğini ortaya koydu.

Milanolu keşiş Galvaneus Flamma’nın kaleme aldığı 1345 tarihli bir belgeyi deşifre eden Latin edebiyatı uzmanı Profesör Paolo Chiesa, rahibin bugün Kuzey diye bilinen bölgeye atıfta bulunduğu pasajları ortaya çıkardı.

Profesörün aktardığına göre 2013’te keşfedilen bu eski makale, Cenovalı denizcilerin o dönemde kıtasını “Markland / Marckalada” diye adlandırdığını gösteriyor.

Hakemli dergi Terrae Incognitae’de yayımlanan analizde Galvaneus’un Dominikan tarikatına bağlı bir keşiş olduğu ifade edildi. Keşişin Latince eserleri, yaşadığı döneme dair ilk elden bilgi sahibi olunmasını sağladığı için önemseniyor.

Chiesa’nın analiz ettiği Cronica universalis isimli eserin, rahibin muhtemelen sonuncu yapıtı olduğu düşünülüyor. Yarım bırakılan eserde Cenovalı denizcilerin Grönland’ın batısında “devlerin yaşadığı” bir diyarı bildiği aktarılıyor.

Eserde, “Bu ülkede, devler dışında kimsenin inşa edemeyeceği kadar büyük taş levhalara sahip binalar var” ifadeleri yer alıyor:

Ayrıca yeşil ağaçlar, hayvanlar ve çok sayıda kuş var. Ancak hiçbir denizci bu topraklar ve özellikleri hakkında kesin bir şey bilemez.

Öte yandan Profesör Chiesa, Marckalada’nın o sırada bir ülke olarak sınıflandırılmadığını belirtiyor. Zira profesöre göre eserde bahsedilen söylentiler, o dönemde bilimsel açıdan tutarlı olmaktan uzak ve belirsizdi.

The Times’a konuşan Chiesa, “Kolomb bu denizcilerin bildiklerini fark etmişse, bu bilgilerin onu keşfe çıkmaya ikna etmede rolü olabilir” dedi.

Kolomb’un Dünya’yı keşfi
Kendisi de Cenovalı bir denizci olan Kolomb, Asya’nın efsanevi zenginliklerine çıkan bir yol bulma umuduyla 3 Ağustos 1492’de İspanya’nın Palos limanından yola çıktı.

Nina, Pinta ve Santa Maria isimli üç gemiyle birlikte 100 kişilik bir mürettebat kuran Kolomb, Amerika’ya, yani gitmek istedikleri asıl noktadan çok uzağa varacakları keşfe böylece adım attı. 12 Ekim 1492’de gemiler bugünkü Bahamalar’da karaya çıktı ve ardından bugünkü Küba’yı gören Kolomb buranın Çin olduğunu sandı.

1493’te ikinci yolculuğuna çıkan kaşif bu kez kasıtlı olarak Dünya’ya döndü ve bugünkü Porto Riko’ya indi Kaşif bunun ardından iki sefer daha tamamladı. 20 Mayıs 1506’da hayatını kaybeden Kolomb, Amerika’ya gömülmeyi istese de İspanya’nın Valladolid kentine defnedildi.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

BİZE YAPILANLARI SİZ UNUTTUNUZ BİZ UNUTMADIK
SON EKLENEN TARİH YAZILARI