Enteresan Haber

EN ÇOK OKUNAN TARİH YAZILARI
İÇİMİZDEKİ VATAN HAİNLERİ
TARİHTE KİMDİR KİMLERDİR
BU UTANÇ BİZE YETER
HABER » Dinler TarihiTarih » Ahit Sandığı nedir, şu an nerede? » Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2022 5:25

Ahit Sandığı nedir, şu an nerede?

Ahit Sandığı nedir, şu an nerede?

Ahit Sandığı veya Sözleşme Sandığı, Çıkış Kitabı’nda sözü geçen On Emir in yazılı olduğu iki orijinal taş tableti barındıran, altın kaplamalı ahşap bir sandıktır. İbraniler in Yeni Ahit kitabına bakılırsa, sandığın içinde Harun un asası ve bir tencere man meyvesi bulunuyordu.

Ahit Sandığı nın yapım amacı Tanrı tarafından Hz.Musa ya verilen ve iki taş levhaya yazılmış olan 10 Emir’i muhafaza etmektir. 10 Emir, Tanrı ve İsrailoğulları arasındaki bir anlaşmadır ve sandığa bu nedenle Ahit yani Anlaşma Sandığı adı verilmiştir.

Tanakh’a göre (Tanah, Tevrat ve Zebur’u da kapsayan, Musevilik dininin kutsal kitabı. Hristiyanlara göre Eski Ahit) in Antik Mısır dan çıkışından bir ila iki yıl sonrasında Musa’nın talimatıyla yapımına başlanmıştır. Başlangıçta Ahit Sandığı, Sina Dağı’nın eteklerinde Yahudiler tarafınca kurulmuş taşınabilir ibadethaneler olan Mişkan’larda saklanıyordu.Ahit Sandığı nın yapılışı ve sandığın içindekiler

Tevrat’a nazaran yapılışı Yahudiler’in Mısır’dan göç edişinden bir yıl kadar sonrasına denk gelmektedir. Sandık Sina Dağında saklanmaktayken tanrının tarifi ile Musa tarafınca yapılmıştır. Sandık içinde On Emir in yazılı olduğu iki orijinal taş tablet, Hz. un asası ve bir tencere de man meyvesi bulunmaktaydı.

Exodus’ta (“Mısırdan Çıkış” olarak da adlandırılan Tevrat’ın ve Hristiyan İncil’inin ikinci kitabı”) sandığın ölçüleri 2,5 cubit yaklaşık 1.25metre uzunluğunda, 1,5 cubit 75 cm. genişliğinde, 1,5 cubit 75cm. yüksekliğindedir. Akasya ağacından yapıldıktan sonra altınla kaplanmış ve yanına taç ya da altın kalıpları konulmuştur. Altından dört halka sandığın dört köşesine sabitlenmiş ve kolay taşınabilmesi için içlerinden akasya ağacından iki kol geçirilmiştir.

Akasya ağacından yapılmış bu altın kaplı sandık, Leviler ( İsrailoğullarından Levi kabilesi soyundan gelenlere denir) tarafınca tahta kollarından tutularak insanların ortalama 800 metre önünden olmak suretiyle taşınmıştır.

Ahit Sandığı taşınırken kendini taşıyan in ve din adamlarının görmemesini sağlamak için üstüne kat kat deriler ve mavi kumaşlar örtülmüştü. İnanışa göre Tanrı, sandığın üstünde yer edinen iki melek figürünün arasından Musa’ya görünür ve bu yolla onunla konuşurdu.Ahit Sandığı nın önemi

Binlerce yılda, sandıkla ilgili yaşanmış hikayelerin yanısıra düzinelerce kehanet ve efsane de türetilir. Bunlar içinde en önemlisi, sandığın zafer getirmesi, ona sahip olanı bütün dünyaya hükmedecek bir güce kavuşturmasıdır.

blank

İsrail kurulduğundan beri sandığı bulmak için Mescidi Aksa nın altını kazıyor. Öyle ki, başta Kubbetüs Sahra olmak üzere alandaki bütün yapılar her an çökme tehlikesiyle karşı karşıya. İsrailoğullarının Nil’den Fırat’a kadar olan coğrafyanın kendilerine vadedildiği iddiasını bilirsiniz. Süleyman Mabedi’ni yeniden inşa edip Ahit Sandığı’nı mabede koymadan Büyük İsrail’i kuramayacaklarına inanıyorlar.Ahit sandığı nerede

Bir takım kaynaklar, Süleyman mabedi yıkılmadan hemen önce Kudüs’ten kaçırıldığını anlatırlar. En eski mezhebi olan Samiriler, Süleyman Mabedi’nin Mescidi Aksa’da değil, Zeytindağı yakınında inşa edildiğini, dolayısıyla yanlış yerde arandığını ileri sürerler.

blank

Evliya Çelebi ise Hz. Süleyman’ın Kudüs’ten önce İstanbul’da, bugün Ayasofya’nın bulunduğu yerde kendi adına bir mabed inşa ettiğini yazar. Bugün özellikle Hıristiyanlar sandığın Etiyopya’da bir manastırda, Antakya’da bir kilise mağarada ya da Taberiye Gölü’nün altında saklandığını ileri sürerler.

Hatırlatmadan geçmeyelim, Hz. Musa Kur’an-ı Kerim’de çok bahsedilen bir peygamberdir. Bakara Suresi 248. Ayette Ahit Sandığı, Tabutu Sekine adıyla anılır. Dolayısıyla, Ahit Sandığı bizler için de kutsal bir emanet hükmündedir.


BU YAZILARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Mısır da ortaya çıkartılan bu mezar Hazreti Yusuf a mı ait?
Yahudiler kimlerdir ? Yahudi Musevi nedir ?
Yahudi Gizemciliği Kabala nın Tarihi
Mısır veziri YUYA’nın mumyası kutsal kitaplarda anlatılan hz. YUSUF’muydu ?
Sünnet in tarihi kökeni
Müslamanları Şii ve Sünni olarak ikiye ayrılmasına neden olan olay: Kerbela Olayı
Halifeliği üç yıl sürdü ama zulmü asırları aştı ! Yezid‘in ölüm rivayetleri ! Yezid nasıl öldü
Emevi dini nedir ? Nasıl kuruldu ? Ne yapmıştır ?


BİZİ SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN
Bizi TWİTTER‘da takip etmek için tıklayın:@HaberEnteresan
Bizi FACEBOOK‘ta takip etmek için tıklayın:Enteresan Haber
Bizi İNSTAGRAM‘da takip etmek için tıklayın:enteresanhaberci

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

BİZE YAPILANLARI SİZ UNUTTUNUZ BİZ UNUTMADIK
SON EKLENEN TARİH YAZILARI