Enteresan Haber

45 mesleğe erken emeklilik imkanı

SGK, yıpranma hakkından yararlanan meslek sayısını geçtiğimiz günlerde 45’e çıkardı. Artık birçok meslek grubu bu haktan yararlanacak. Örneğin röntgen teknisyeni, ağız-diş radyoloji uzmanı, cezaevinde çalışan memurlar, ihtiyat pilotları da bu haktan yararlanıp erken emekli olabilecek.

HABER » Genel » 45 mesleğe erken emeklilik imkanı » Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2019 2:24
45 mesleğe erken emeklilik imkanı

Kamuoyunda “yıpranma hakkı” olarak ifade edilen fiili hizmet zammına ilişkin olarak SGK geçtiğimiz günlerde önemli bir adım attı ve bu süreden faydalanan kuruluşlarının sayısını artırdı. Kurşun-arsenikte, cam fabrika ve atölyelerinde, cıva üretiminde, madenlerde, çimento ve kok fabrikalarıyla termik santrallerde çalışanlar başta olmak üzere yararlanan meslek sayısı 45’e çıktı.
Madenlerde çalışan işçilerin emeklilik yaşını 55’ten 50’e indirirken, izinde geçirdikleri süreler tatiller de yıpranmaya dahil ediliyor. Böylece madenciler 43 yaşında emekli olabiliyor.
Yasa uyarınca tehlikeli ve ağır işlerde çalışanlara yıpranma hakkı (fiili hizmet zammı) veriliyor. Yasa kapsamındakilere 360 güne karşılık 60 ile 90 ilave ediliyor. Madenlerde çalışanlar için bu 180 güne çıkıyor. Bu süre hem prim gününe ekleniyor, hem de emeklilik yaşından düşülüyor. Madencilikte en az 5 yıl, diğer gruplarında ise en az 10 yıl çalışmış kişiler erken emeklilik kazanıyor.

Kimler yararlanıyor?

Yıpranma hakkından, kurşun ve arsenikte, cam fabrika ve atölyelerinde, cıva üretiminde, çimento ve kok fabrikalarıyla termik santrallerde, alüminyum, demir-çelik, döküm ve asit üretimi fabrikalarında, Emniyet, MİT, basın ve gazetecilikte çalışanların yer aldığı 45 grubu yararlanıyor. İşte o meslek gruplarının detayları

Etiketler: , , , , , , , , , ,