Enteresan Haber

1973-1981 yılları arasında Ermeni saldırılarının krolonojik listesi
HABER » BiliyonmuUnutmadık Unutmayacağız » 1973-1981 yılları arasında Ermeni saldırılarının krolonojik listesi » Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2022 23:40

1973-1981 yılları arasında Ermeni saldırılarının krolonojik listesi

Ermeni terör örgütlerinin 1970’ler ve sonrasında düzenlediği saldırılarda, bugüne kadar 31 Türk diplomat ve yakını hayatını kaybetti.

Büyük çoğunluğu ASALA ve JCAG gibi Ermeni terör örgütlerinin saldırılarında, bugüne kadar 58’i vatandaşı olmak üzere (31’i diplomat ve aile mensubu) 77 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı.

Türkiye’ye karşı terör yoluyla savaşma amacını taşıyan ilk Ermeni terör örgütü ASALA, 1975’te kuruldu. Örgütün, aşırı sol eğilimli yapısı itibarıyla geleneksel Ermeni partilerinden Sosyal Demokrat Hınçak Partisine daha yakın olduğu biliniyor.

kanına doymayan Ermeniler, vahşetlerinin sergiledikleri 1973-1981 yılları arasında Türk Diplomatları’na karşı işledikleri cinayetlerin ilkini 77 yaşındaki katil Ermeni Mıgırdıç Yanıkyan işlemiş ifadesinde de “bu cinayeti, sadece Türk milletine karşı duyduğu kin ve düşmanlıkla işlediğini, kendisinin «öncü» olduğunu, Türklerden intikam aldığını söylemiş ve bütün Ermenileri savaşa çağırmıştır.

Ermeni saldırılarının krolonojik listesi
27 Ocak 1973: Los Angeles Başkonsolosumuz Mehmet Baydar ve yardımcısı Bahadır Demir, Mıgırdıç Yanıkyan adında 77 yaşındaki bir Ermeni tarafından Santa Barbara’da bir otelde tabanca ile vurularak öldürüldü.

22 Ekim 1975: 3 Ermeni, Viyana Büyükelçimiz Dâniş Tunalıgil’i makamında otomatik silahla vurarak öldürdüler.
blank

24 Ekim 1975: Paris Büyükelçimiz İsmail Erez, resmî bir ziyaretten dönerken, otomobili içinde kurşun yağmuruna tutularak öldürüldü. Saldırıda makam şoförü Talip Yener de hayatını kaybetti.
blank

16 Şubat 1976: Beyrut Büyükelçiliğimiz Başkâtibi Oktay Cirit bir mağazaya girerken Ermeni tedhişçiler tarafından sırtından vurularak öldürüldü.
blank

9 Haziran 1977: Vatikan Büyükelçimiz Taha Carım, Roma’daki evinin önünde Ermeniler tarafından öldürüldü.
blank

2 Haziran 1978: Madrid Büyükelçimiz Zeki Kuneralp’in eşi Necla Kuneralp ile kardeşi emekli büyükelçi Beşir Balcıoğlu Ermeni tedhişçiler tarafından öldürüldüler.
blank

12 Ekim 1979: Lahey Büyükelçimiz Özdemir Benler’in oğlu 27 yaşındaki Ahmet Benler Ermeniler tarafından öldürüldü.
blank

22 Aralık 1979: Paris Turizm Müşavirimiz Yılmaz Çolpan Ermeniler tarafından öldürüldü.
blank

6 Şubat 1980: Bern Büyükelçimiz Doğan Türkmen, Kilimciyan adındaki bir Ermeni tarafından yaylım ateşine tutuldu. Büyükelçimiz Türkmen bu saldırıdan yaralı olarak kurtuldu.

17 Nisan 1980: Vatikan Büyükelçimiz Vecdi Türel ve koruma polisi Ermenilerin silahlı saldırısı sonucu yaralandılar.

31 Temmuz 1980: Atina Büyükelçiliği İdarî Ataşesi Galip Özmen evinin önünde otomobilini park ederken bir Ermeni tedhişçi tarafından öldürüldü. Ayrıca Özmen’in eşi Sevil Özmen ve kızı Neslihan Özmen ağır yaralandılar. 14 yaşındaki Neslihan Özmen de kaldırıldığı hastanede öldü. Özmen’in iki oğlundan Kaan Özmen hafif yaralandı, Alper Özmen ise olaydan yara almadan kurtuldu.
blank

17 Eylül 1980: Paris Büyükelçiliğimiz basın müşaviri Selçuk Bakkalbaşı, Ermenilerin silahlı saldırısı sonunda ağır yaralandı.

17 Aralık 1980: Sidney Başkonsolosumuz Şarık Arıyak ile koruma polisi Engin Sever Ermeniler tarafından öldürüldü.
blank

4 Mart 1981: ’nin Paris Ataşesi Reşat Moralı Ermeniler tarafından öldürüldü. Yanında bulunan din görevlisi Tecelli Arı yaralandı ve tedavi edildiği hastanede can verdi.
blank

3 Nisan 1981: Müşaviri Cavit Demir, Ermeni tedhişçilerin silahlı saldırısı sonunda ağır yaralandı.

9 Haziran 1981: ’nin Cenevre Başkonsolosluğu Sekreteri Mehmet Yarguz, Jan Camkoçyan adlı bir Ermeni tarafından öldürüldü.
blank

24 Eylül 1981: ’nin Paris Başkonsolosluğu ile Kültür müşavirliğine silahlı Ermeniler tarafından yapılan baskın sonucu, güvenlik görevlisi Cemâl Özen şehit oldu. Maiyette Başkonsolos Kaya inal ağır yaralandı.

25 Ekim 1981: ’nin Roma Büyükelçiliği İkinci Kâtibi Gökberk Ergenekon, bir Ermeninin silahlı saldırısı sonucu ağır yaralandı.

28 Ocak 1982: Los Angeles Başkonsolosumuz Kemâl Arıkan makam otomobili içinde, Ermenilerin silahlı saldırısı sonucu öldürüldü.
blank

diplomatlara yönelik saldırıların büyük çoğunluğu, ASALA ve JCAG tarafından düzenlendi.
blank

BU YAZILARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
1821 Mora katliamı gizlenen ve hic konuşulmayan Türk soykırımı
Yirminci asrın vahşeti “Hocalı Katliamı”
Adana’nın kara günü Adana kaç-kaç olayı
Balkanlarda Türk Soykırımı ! Bizden başka kimsenin geçmişini unuttuğu yok !
Seydibeşir’de tek tek kör edilen 15 bin Mehmetçik

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

EN ÇOK OKUNAN İLGİNÇ BİLGİLER