Enteresan Haber – Enteresan Haber.Com

EN ÇOK OKUNAN TARİH YAZILARI
İÇİMİZDEKİ VATAN HAİNLERİ

1821 Mora katliamı! Gizlenen ve hiç konuşulmayan Türk soykırımı!

“10 binin üzerinde Türk öldürüldü. (Katliamın komutanı Theodoros Kolokotronis’in anılarına göre bu sayı 10.000 değil 32.000’dir) Paralarını sakladığı şüphe edilen tutsaklara işkence edildi.

1821 Mora katliamı! Gizlenen ve hiç konuşulmayan Türk soykırımı!
HABER » Bize YapılanlarTarih » 1821 Mora katliamı! Gizlenen ve hiç konuşulmayan Türk soykırımı! » Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2020 19:01

Kolları ve bacakları kesildi ve ateşin üzerinde yavaş yavaş kızartıldılar. Hamile olan kadınların karınları kesildi, kafaları kesildi. Cumadan Pazara kadar hava cığlık sesleriyle doluydu…. Bir 90 kişiyi öldürdüm diye övünüyordu.

Haftalarca aç bırakılan Türk çocukları çaresiz yıkıntıların arasında koşarken Yunanlılar tarafından yere atıldılar sonra vuruldular…. Su kuyuları cesetlerle dolduruldu. Mora’daki soykırım ancak öldürecek başka Türk kalmadığında sona erdi.

Yunanistan’daki Türkler arkalarında az iz bırakdılar. 1821 ilkbaharında dünyanın geri kalanı tarafından arkalarından göz yaşı dökülmeden ve farkedilmeden aniden yok oldular. Bir zamanlar Yunanistan’ın bütün ülkenin etrafına yığılmış büyük bir Türk nüfusuna sahip olduğuna bile inanmak zordu.

Bu ailelerin arasında varlıklı çiftçiler, tüccarlar, memurlar yaşıyordu ve yüzlerce yıl boyunca burada yaşamış ve buralar kendi yurtlarıydı… Kasıtlı ve acımasızca öldürüldüler ve hiç bir pişmanlık gösterilmedi.”
William St. Clair-İngiliz Tarihçi

Bu tabloda Tripoliçe’ye Bayrağını diken Panayotis Kefalas, resmedilmiştir. Arka planda bir kısmı yıkık bir camii, camiinin önünde de yerde yatan Türk şehitleri dikkat çekmektedir.‎

Etiketler: , , , , , , , ,

BİZE YAPILANLARI UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ