Enteresan Haber

12 Adalar’ı Lozan’da verdik ama hangi Lozan’da?
HABER » Biliyonmu » 12 Adalar’ı Lozan’da verdik ama hangi Lozan’da? » Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2022 1:38

12 Adalar’ı Lozan’da verdik ama hangi Lozan’da?

Bir kesimin yerden yere vurduğu Lozan, Türk Tarihi’nin en şerefli anlaşmalarındandır! Senelerce süren savaşlardan bitkin ve yorgun ama zaferle çıkabilmiş bir devlet, yani Türkiye, anlaşma masasında o şartlarda alabileceği herşeyi almıştır ve Musul, Batı Trakya yahut 12 Ada gibi yerleri de elde etmek maksadıyla askerî harekâta girişmeye ise artık tâkati yoktur.

Lozan’ı yerden yere vuranların senelerden buyana sakız gibi çiğnedikleri iddialarının kaynağı, anlaşmayı adına imzalayan üç delegeden biri olan ama sonradan deliren ve “Hayatım ve Hâtırâtım” adını verdiği akla-hayâle gelmeyen yalanlarla dolu tuğla kadar bir kitap yazan Dr. ’un hezeyanlarıdır.

Hadiseleri belgelerle mukayese işinde henüz emekleme çağında bile olmadığımız için, arşivlerimizde her türlü kaynağın mevcut bulunmasına rağmen bu çatlak doktorun iddialarına şimdiye kadar ilmî bir cevap verilemedi.

Üstelik, Lozan’ın bütün zabıtları defalarca yayınlanmış olduğu halde, inkılâp tarihçiliğinde “Atatürk’ün mavi gözlerinin verdiği ilham” çizgisini bir türlü aşamayan ulemâ da bu konuda çalışmaya tenezzül etmediler!

İLK LOZAN’I İŞİTTİNİZ Mİ?
Lozan bahsinde ortaya atılan ve milletin kafasını karıştıran yalanlar o kadar çoktur ki, bunlara tek tek tek cevap vermek için cildler dolusu kitap yazmak gerekir… Meselâ, 12 Adalar bahsi…

12 Adayı “Lozan’da verdiğimiz” söylenir. Doğrudur, Lozan’da verdik ama 24 Temmuz 1923’teki ile değil, İtalya ile 1912’de imzalamak zorunda kaldığımız “ilk” Lozan Anlaşması ile…

Lozan’ın sahil semti Ouchy’de, 15 Ekim 1912’de imzaladığımız bu metin tarihlerimizde “Uşi Anlaşması” diye geçer ise de resmî adı “Lozan Anlaşması’dır, hattâ 1930’lu senelere kadar “Birinci Lozan” denmiştir.

Üstelik bu ilk “Lozan” ın aslı, ’nin “Muahedeler” tasnifindeki 418 ve 419 numaralı dosyalarda muhafaza edilmektedir ama kimse gidip bakmaz ve esip gürlemeye meraklı nefret tarihçilerimiz de bir değil, iki olduğundan bîhaber kaldıkları için uydurur da uydururlar!

Burada üzerinde üç adet imza ile yine üç adet balmumu mührün bulunduğu bir sayfa görüyorsunuz… İlk defa yayınlanan bu belge, ’nin en önemli vâroluş evrakı olan ve bugün 98. yıldönümünü idrak ettiğimiz ’nda Türk delegelerin, İsmet Paşa’nın, Dr. ’un ve Hasan Bey’in, yani Hasan Saka’nın imzalarının bulunduğu sayfadır…


’nın orijinalinde Türk delegelerin imzalarının bulunduğu sayfa.

Lozan’ın 143. maddesine göre anlaşmanın Fransızca olan aslı Paris’te, Fransız Dışişleri Bakanlığı Arşivi’nde muhafaza edilmektedir ve metnin tamamının görüntüleri ’ye ilk defa imzalanmasından 90 küsur sene sonra, tıpkıbasımının yayınlanması maksadıyla İş Bankası Kültür Yayınları tarafından getirtilmiştir.

Lozan’a hakaretten vazgeçin beyler; ayıptır ve günahtır! O günlerin şartlarında bu kadar sene yürürlükte kalabilmiş güçlü bir anlaşma yapabilmiş olanların hayırla yâdedilmeleri gerekir!

BU YAZILARDA İLGİNİZİ ÇEKECEKTİR:
Sabahattin Ali’nin Atatürk’e ‘Beni affet’ diyen bilinmeyen mektubu
Cumhuriyet Köyü projesi neydi?
Girmediğimiz savaşta 22 bin 663 şehid verdiğimizi bilir misiniz?
1932’de ilk Türkçe Kur’an’ı Ayasofya’da Türk ve yabancı 40 bin kişi dinledi
Atatürk’ün uçak fabrikaları nasıl kuruldu ? Nasıl kapatıldı ?
Atatürk’ün Cenazesinde Yaşanan Cenaze Namazı Krizi

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

EN ÇOK OKUNAN İLGİNÇ BİLGİLER